dentální hygiena v naší samostatné ordinaci :
Dentální hygiena se zabývá prevencí a konzervativní léčbou nejčastějších onemocnění tkání dutiny ústní u dospělých i dětí.
Jedná se o zánět dásní, parodontózu a zubní kaz, zubní eroze, citlivost zubů, zápach z úst, skřípání zubů (bruxismus, bruxománie). Zabývá se také estetickou stránkou zubů jako je bělení, leštění výplní atd.
Dentální hygienistka instruuje klienty ke správné a efektivní péči, aby předešli problémům a zachovali si tak funkční chrup po celý život.
Je důležité vědět, že ani kvalitně odvedená práce hygienistky bez následné spolupráce klienta nebude mít dlouhodobě pozitivní výsledky - klient by se měl proto řídit jejími doporučeními.
Nejčastější problémy, které dentální hygiena řeší:
- zánět dásní
Hlavním příznakem zánětu dásní je jejich krvácení. Dále dochází k otoku, dásně mohou, ale nemusí být citlivé, což je hlavní důvod, proč tento problém mnoho lidí vůbec neřeší a nechá jej tak přejít až do stádia, kdy hovoříme o parodontóze.
Zánět dásní je podmíněn přítomností zubního plaku, který není dostatečně odstraňován v rámci domácí ústní hygieny.
- zubní kámen
Vzniká z neočištěného zubního plaku, který ztvrdne díky minerálům (např. ze slin).
Obsahuje velké množství bakterií, které způsobují poškození dásní a kosti.
- parodontóza
Pouze 5% parodontóz vzniká na genetickém podkladu, tedy je dědičných.
Parodontóza je (z 95%) nedědičné onemocnění parodontu, tzn. všech tkání, které tvoří oporu pro zuby.
Při parodontóze dochází ke ztrátám těchto tkání (včetně kosti), což může vést až ke ztrátám zubů (jejich vypadnutí). Vzniká tedy jako následek nedostatečné ústní hygieny, tedy kvůli zubnímu plaku a kameni.
- zubní kaz
Vzniká při dlouhodobém vystavení zubu kyselinám, které produkují bakterie plaku. Pokud každý den alespoň jednou pečlivě vyčistíte svoje zuby a použijete i pomůcky pro čištění mezizubních prostor, zubní kaz nemá šanci se vytvořit.
Ušetříte tím tak spoustu času, bolesti i peněz.
- zápach z úst
Může mít mnoho příčin, většinou jde však o lokální problém, tedy o příčinu v dutině ústní jako neošetřené zubní kazy, parodontóza, nečištění mezizubních prostor, povlak na jazyku apod. Dále může jít o projevy celkového onemocnění, poruch trávicího traktu či záněty v oblasti dýchacích cest.
Základem pro odstranění či potlačení zápachu z dutiny ústní je adekvátní ústní hygiena, správná životospráva a také jemné odstraňování povlaku z povrchu jazyka.
- odstín zubů
Je dán zejména tloušťkou a mineralizací skloviny. Čím tenčí je sklovina, tím více prosvítá zubovina, která je žlutá atp. Barva chrupu je ovlivňována také vnějšími vlivy jako je kouření, káva, čaj atd. Vnější pigmentace zubů lze odstranit leštěním či pískováním. Pokud pigmenty vniknou do struktury zubu, lze je odstranit pouze bělením. (Bělit zuby lze pouze přípravky s obsahem peroxidu, produkty bez peroxidu nebělí).
Nabízíme tzv. domácí bělení zubů, které spočívá v aplikaci nosičů obsahujících bělicí gel s nízkým obsahem peroxidu, který postupně vybělí vaše zuby. Změna je pozvolná, šetrná a nebolestivá. Bělení nepoškozuje zubní tkáň, obsažený peroxid rozpojuje molekuly pigmentů a působí tak barevnou změnu. Ideální doba aplikace je 2 hodiny každý den 7-14 dní v závislosti na odstínu, kterého chcete dosáhnout. Před bělením musí mít klient chrup kompletně ošetřený a měl by mít výbornou úroveň ústní hygieny, pro co nejlepší a nejdlouhodobější výsledek.
Vstupní návštěva na dentální hygieně
Při první návštěvě vyšetříme dutinu ústní, parodont, zuby a probereme vaše návyky i anamnézu (formou dotazníku), která obsahuje všechny důležité informace o nemocech, alergiích či lécích.
Na základě vyšetření navrhneme další postup, léčbu, a vysvětlíme příčiny vzniku daného problému.
Ošetření probíhá velmi šetrně a jemně, abychom minimalizovali jakékoliv nepříjemné pocity. Pokud však si přejete znecitlivění dásní, je možné aplikovat jak povrchovou, tak lokální anestezii. Po ošetření doporučíme pomůcky ústní hygieny ideální přesně pro vás a naučíme vás je používat.
Kontrolní návštěva
Po vstupní návštěvě by měla následovat kontrolní návštěva, kdy zhodnotíme stav ošetřených tkání, spolupráci klienta v rámci domácí péče, případně zopakujeme předchozí ošetření a upravíme výběr pomůcek ústní hygieny.
Dentální hygiena u dětí
Ke správné péči o dutinu ústní je nutné vést již děti, protože návyky si s sebou ponesou do života. Pokud budou vědět, jak si čistit zuby a proč, vyhnou se v budoucnu nepříjemným zážitkům v zubní ordinaci.
Instruktáž čištění doporučujeme u dětí od cca 5 let. Obarvíme jim zuby speciálním roztokem tak, aby viděly, kde jsou vyčištěné správně a kde ne. Následně odstraníme případný plak leštěním a zuby potřeme pečujícím krémem s obsahem vápníku. U dětí s fixními rovnátky je plak odstraňován pískováním (AirFlow) nejjemnějším práškem. Ošetření není nijak nepříjemné. Děti mají možnost vše sledovat v zrcátku.
Dentální hygiena u klientů s fixními rovnátky
Pokud máte fixní aparátek, pro ošetření na dentální hygieně to rozhodně není žádná překážka.
Naopak je nutné, aby osoby s takovýmto aparátkem chodily pravidelně na hygienu a vyhnuly se tak problémům s dásněmi a zubnímu kazu v oblasti nalepených částí strojku. Nedostatečná ústní hygiena je nezřídka důvodem pro ukončení ortodontické léčby. Pro odstranění plaku používáme metodu pískování (AirFlow), díky které je možné ošetřovat i těžce dostupná místa.
ordinační doba
ceník
Objednávejte se prosím na telefonním čísle:
721 133 991
nebo
objednacím formulářem
Děkujeme,
že nám včas zavoláte nebo alespoň zašlete SMS, pokud se nemůžete dostavit na objednaný termín.
Neprodlužuje se tak zbytečně naše objednací doba.
Žádáme klienty,
kteří jsou nachlazení, mají opar, chřipku, rýmu, virózu či jiné přenosné onemocnění,
aby svůj termín ošetření předem zrušili a objednali se, až budou zcela zdraví.
Pomáháte tak předcházet šíření infekčních nemocí na jiné klienty a ošetřující personál.
Nemocní, kteří dorazí na ošetření, budou přeobjednáni.
Děkujeme.